Nećete vjerovati na koji zanimljiv način pčele proizvode u svijetu. U ovoj blog objavi za Vas smo istaknuli 3 važna koraka pčela u procesu pravljenja meda za koje smo sigurni da bar 2 niste znali i da će Vam barem 1 biti potpuno neuobičajena. U ovom blogu ćete saznati točan postupak nastanka meda.
1. Kako započinje proces pravljenja meda?
Proces kojim pčele prave med počinje kada radilice (ženske pčele koje sakupljaju nektar) posjete cvijet i sakupljaju nektar iz cvjetnih žlijezda. Nektar se zatim pohranjuje u njenom “mednom mjehuru”, gdje se miješa s enzimima. Kada radilica sakupi dovoljno nektara, vraća se u košnicu gdje prenosi nektar drugim pčelama koje ga uzimaju i ponovno prenose od pčele do pčele sve dok se nektar ne pretvori u med.
2. Gdje nastaje med?
Kada radilice unesu nektar u košnicu, izbacuju ga iz svog mednog mjehura i prenose ga na druge radilice. Tada se nektar prebacuje iz usta u usta među radilicama, a pritom se miješa s enzimima iz njihove slinovnice. Ti enzimi razgrađuju šećere u nektaru, što pomaže u sprečavanju fermentacije i omogućuje da se nektar pretvori u med. Nakon što se dovoljno promiješa, nektar se pohranjuje u ćelije u košnici, gdje se pretvara u med.
3. Gdje se pohranjuje med?
Kako se nektar pretvara u med, voda isparava iz nektara, što povećava koncentraciju šećera u njemu. Kada koncentracija šećera postane dovoljno visoka, med postaje previše gust da bi se još uvijek mogao fermentirati, što znači da je spreman za skladištenje i konzumaciju. Radilice tada zatvaraju ćelije medom i prekrivaju ih voskom kako bi zaštitili med od vlage i drugih vanjskih utjecaja.